Ca în fiecare an, slujba de celebrare a Hramului Bisericii Monument “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, din cadrul Muzeului Satului din Baia Mare, marchează și redeschiderea simbolică a sezonului de vizite.
Anul acesta, manifestarea a avut loc chiar în prima zi de Paște.